Florianka

Florianka

Pouze ve vinařství VINO MASARIK můžete ochutnat originál vína z poslední uznané odrůdy mého tchána – významného šlechtitele vinné révy u nás - ing. Václava Křivánka. Odrůda byla pojmenována právě po vinařské trati Floriánky, kde se naše vinice nachází a je registrována jako vinice „udržovací“ pro tuto nově vzniklou odrůdu.

Florianka je raná až středně raná moštová odrůda, která byla vyšlechtěna ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích na Moravě Ing. Václavem Křivánkem, křížením odrůd Veltlínské červené rané a Müller Thurgau.

Do Státní odrůdové knihy byla Florianka zapsána roku 2010. Pro svou odolnost vůči zimním mrazům a ranému zrání je odrůda vhodná i do okrajových vinařských oblastí. Udržovatelem odrůdy je Radim Masařík.

Název odrůdy je odvozen od názvu viniční trati „Floriánky“ ve vinařské obci Blatnice pod Svatým Antonínkem, kde se nachází i samotná udržovací vinice této odrůdy. Název trati odkazuje ke jménu křesťanského světce a mučedníka Svatého Floriána (250-304), který je u nás lokálně považován za patrona vinařů. 

V katalogu VIVC je Floriánka zapsána pod původně zamýšleným názvem Morava, který nebyl z důvodu geografického označení původu uznán.

Odrůda dozrává okolo 16. září. Při pozdnější sklizni bobule neopadávají, pouze sesychají. Výnosy bývají průměrné při vysoké cukernatosti a dostatečné aciditě.

Barva vína je zlatavá se zelenými reflexy, víno je jemně aromatické, svěží, ve vůni najdeme zralé bílé hrozny, jablko a med, u vyzrálejších vín či vyšších přívlastků až medové plástve.